به گزارش اصولگرانیوز؛ «مؤسسه بین‌المللی مطالعات راهبردی» که از معتبرترین اندیشکده‌های سیاسی و امنیتی غیرآمریکایی جهان محسوب می‌شود، سالانه یک نشست امنیتی به نام «گفتگوهای منامه» [1] برگزار می‌کند. در این نشست، مقامات امنیتی و نظامی اروپایی و آمریکایی و عربی حضور دارند. بر اساس اظهارات مدیران مؤسسه بین‌المللی مطالعات راهبردی، هدف از برگزاری این کنفرانس، زمینه‌سازی پژوهشی برای غلبه بر چالش‌های منطقه‌ای است. کشورهای مختلف کوشش می‌کنند در سطح عالی و با حضور هیئت‌های بلندمرتبه نظامی و امنیتی، در این کنفرانس شرکت کنند. به گونه‌ای که سال گذشته، ایالات متحده آمریکا ‌ایالات متحده آمریکا هیئت قدرتمندی به رهبری رئیس فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا ژنرال لویید آستین و معاون وزیر امور خارجه آنتونی بلینکن را به منامه فرستاد. اما امسال در آستانه برگزاری سیزدهمین نشست، روزنامه گاردین فاش کرد بر اساس اسناد تازه منتشر شده، این مؤسسه در طول 5 سال گذشته نزدیک به 25 میلیون پوند از شاهزادگان بحرینی رشوه گرفته که بخشی از این پول به دلیل سخنرانی بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا در این کنفرانس بوده است. سفر دو روزه ترزا می، نخست وزیر بریتانیا به بحرین که در میان اعتراضات گروه‌های مختلف حقوق بشر برگزار شد و به ویژه سخنرانی او در پایگاه نیروی دریایی انگلیس در بحرین، اهمیت این موضوع را دوچندان می‌کند.

بخشش شاهزادگان بحرینی، یک چهارم درآمد اندیشکده انگلیسی
به تازگی اسنادی منتشر شده که اندیشکده بریتانیایی «مؤسسه بین‌المللی مطالعات راهبردی» (IISS) را به دریافت رشوه ۲۵ میلیون پوندی از خانواده سلطنتی بحرین متهم می‌کند. این اندیشکده که خود را یکی از قطب‌های تحلیلی در امور نظامی و دیپلماتیک معرفی می‌کند، به سبب نقض حقوق بشر و عدم استقلال به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. این اسناد که توسط گاردین فاش شده، نشان می‌دهد «مؤسسه بین‌المللی مطالعات راهبردی» (IISS) این مبلغ را در طول پنج سال دریافت کرده است. همچنین این اسناد نشان می‌دهد که خانواده سلطنتی بحرین و این مؤسسه سعی در مخفی‌کاری و پوشاندن این کمک‌های مالی داشته اند. کمک‌های مالی شاهزادگان بحرینی بیش از یک چهارم درآمد این مؤسسه را تشکیل می‌دهد.
 این اسناد مشخص می‌کند آخرین بخش از این مبلغ، پس از سفر دو روزه ترزا می، نخست وزیر انگلیس، به بحرین با هدف گفتگو درباره زمینه‌های تجاری دو کشور پس از جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا، پرداخت شده است. جزئیات پرداخت این مبلغ نیز در این اسناد آمده است: پس از سخنرانی بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس در کنفرانسی که توسط همین سازمان ترتیب یافته بود، در هتل ریتز کارلتون.
این اسناد نخستین بار توسط سازمانی مستقل به نام «دیده‌بان بحرین» یا «بحرین واچ» (BahrainWatch) که پس از جنبش آزادی‌خواهانه مردم بحرین در این کشور ایجاد شده، افشا گردید. «بحرین واچ» معتقد است ادعای استقلال و غیر سیاسی بودن مؤسسه بین‌المللی مطالعات راهبردی، کاملاً بی پایه و واهی است. البته این اندیشکده انگلیسی تمامی این اتهامات را رد کرده است.
«مؤسسه بین‌المللی مطالعات راهبردی» که در ساحل شمالی رودخانه تایمز در مرکز انگلیس مستقر است، با هدف و ترویج سیاست‌های صلح‌طلبانه و پیشبرد امنیت در سطح جهان و ارتقای روابط متمدن بین‌المللی تأسیس و تشکیل شده است. مطلبی که اغلب گزارشگران نیز آن را بیان می‌کنند.
کمک‌های مالی بحرین برای تأسیس دفتری در کشور انگلیس، و تأمین مالی کنفرانس‌های سالانه با موضوع سیاست و امنیت در خاورمیانه که با حضور سران دولت‌ها و مقامات ارشد سیاسی و نظامی کشورها برگزار می‌گردد، هزینه شده است. این کنفرانس‌های سالانه در قالب یک گردهمایی سه‌روزه، هر ساله با حضور مشترک مقامات غربی و عربی حاشیه خلیج فارس با عنوان «گفتگوهای منامه» برگزار می‌گردد. اسناد نشان می‌دهد حاکمان بحرین، چندین سال است که هزینه‌های کنفرانس «گفتگوهای منامه» را به صورت مخفیانه به این اندیشکده پرداخت می‌کنند. بر اساس اسناد سازمان «دیده‌بان بحرین»، این اندیشکده از سال 2011، برای شاهزادگان بحرینی نزدیک به ۲/١۴ میلیون پوند هزینه داشته است.
وزیر امور خارجه بحرین و «جان چیپمن» (John Chipman)، مدیر مؤسسه بین‌المللی مطالعات راهبردی توافق کرده بودند که مفاد این تفاهم‌نامه کاملاً محرمانه و نحوه هزینه‌کرد به دور از دسترسی هر شخص دیگر یا رسانه‌ها باشد و هر دو طرف تعهد داشتند که تمامی تلاش خود را در این راستا انجام دهند.
مدتی است خاندان آل‌خلیفه که پس از استقلال بحرین از بریتانیا، از سال ١۹۷١ بر  این کشور حکمرانی می‌کنند، به شدت مورد انتقاد مجامع و گروه‌های حامی حقوق بشر قرار گرفته‌اند. این گروه‌ها در سفر نخست وزیر انگلستان به بحرین، سرکوب خشونت‌بار و فشارهای دولت بر روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشر را بارها و بارها فریاد زدند. آنان همچنین از مشکلات سیاسی کشور، شکنجه و آزار و اذیت اکثریت مردم و روحانیون منتقد حکومت، به شدت انتقاد کردند.
جنبش روبه‌رشد و خودجوش دموکراسی بحرین در سال ۲٠١١ به طرز وحشیانه‌ای سرکوب شد و در سپتامبر همان سال خاندان سلطنتی بحرین با این اندیشکده معتبر بین‌المللی، توافق‌نامه‌ای مخفی و سرّی برای برپایی گردهمایی «گفتگوهای منامه» و با هدف کشاندن اعضای این اندیشکده به منطقه و گسترش برنامه‌های آن در بحرین برای یک دهه امضا کردند.
در این اسناد آمده است که چیپمن و طرف بحرینی توافق کرده‌اند این کنفرانس بر محور موضوع امنیت غرب آسیا (خاورمیانه) قرار دهند و با حضور نمایندگان ۳٠ کشور منطقه به بحث در مورد مسائل حساس منطقه بپردازند. هدف از تمامی این تلاش‌ها، معرفی منامه به عنوان پایگاه امنیتی منطقه است که همواره در تقویت ثبات خلیج فارس و توسعه مناسبات چند ملیتی تلاش می‌کند.
در بخشی از این تفاهم‌نامه آمده است: «بحرین باید هزینه اولیه راه‌اندازی این طرح را به مبلغ یک میلیون پوند به مؤسسه بین‌المللی مطالعات راهبردی پرداخت کند و سپس سالانه مبلغی نزدیک به ۵/۳ میلیون پوند را هزینه نماید.» طرف بحرینی می‌گوید این مبلغ هزینه‌ای غیر عادی برای مؤسسه‌ای با این اعتبار نیست.
سازمان «بحرین‌واچ» تصریح می‌کند: «هر مؤسسه و سازمانی باید در مورد دریافت چنین کمک‌های مالی هنگفتی به شدت دقت کند، به ویژه اگر این مبلغ تنها توسط یک منبع تأمین گردد و البته هنگامی که این منبع مالی، یک دولت استبدادی با سابقه وحشتناک سرکوب باشد. دولت بحرین این مبالغ را پرداخت می‌کند تا از خود چهره‌ای مدرن، لیبرال و به دنبال رونق اقتصادی ترسیم کند، در حالی که تضادها و تناقض‌های مستند متعددی درباره شکنجه، بدرفتاری و خفقان سیاسی دولت بحرین از سوی سازمان‌ها و نهادهای معتبر حقوقی و سیاسی منتشر شده است.
اگرچه اندیشکده بین‌المللی مطالعات راهبردی ادعا می‌کند به رغم دریافت این کمک‌ها، همچنان استقلال خود را حفظ کرده است، شواهدی در دست است که خلاف این موضوع را نشان می‌دهد. در کنفرانس «گفتگوهای منامه» در سال ۲٠١۵، ۳٠ درصد از نمایندگان بحرین را اعضای خاندان سلطنتی آل‌خلیفه تشکیل می‌دادند.
در بیانیه پایانی ‌کنفرانس «گفتگوهای منامه» در سال ۲٠١۵، این اندیشکده انگلیسی آورده است: «تشکر و قدردانی خود را به رژیم آل‌خلیفه ابراز می‌داریم که به این سازمان در جهت توسعه اهداف خود و دعوت از شرکت‌کنندگان، آزادی کامل داد و راه را برای بحث در مورد اولویت و مسائل سیاسی مهم منطقه هموار کرد.» همچنین در بخش دیگری آمده است:  سازماندهی این گردهمایی در بحرین باعث «شفافیت در مباحث دفاعی و امنیتی منطقه شده و بسیاری از چالش‌ها و پیچیدگی‌های منطقه‌ای را رفع کرده است». البته مدیران مؤسسه در این بیانیه تصریح می‌کنند: «این سازمان گردهمایی و نشست‌های بین المللی پرشماری در کشورهای مختلف دنیا برگزار نموده و از این راه، درآمدهای هنگفتی کسب کرده است».
در تفاهم‌نامه دوم این اندیشکده و دولت بحرین، طرف بحرینی متعهد شده است که سالانه ۶/۲ میلیون پوند برای برگزاری این نشست در میامه برای یک دهه دیگر پرداخت کند. خاندان آل‌خلیفه و مؤسسه بین‌المللی مطالعات راهبردی به خوبی می‌دانند که با استفاده از این نشست و ایجاد پایگاهی منطقه‌ای برای این اندیشکده، چه منافع و دستاوردهای بزرگی برای هر دو طرف رقم زده‌اند. اندیشکده انگلیسی در پاسخ به افشای قراردادهای محرمانه مالی منعقد شده با دولت بحرین تأکید کرده است: «این سازمان در کارهای پژوهشی خود، انتشار گزارش‌های پژوهشی و نشریات علمی یا به‌کارگیری نخبگان منتخب خود و در نهایت، انتشار نتایج و یافته‌های تحقیقی خود، کاملاً مستقل و بدون فشار عمل کرده است.»
پانوشت‌ها:
1. معمولاً در این نشست، سخنان مقامات عربی و غربی حاضر در نشست رنگ و بوی مخالفت با سیاست‌های ایران می‌گیرد. سال گذشته، ‌ وزارت کشور بحرین در حاشیه این نشست از سلاح‌هایی که مدعی بود از ایران به این کشور قاچاق شده، رونمایی کرد.

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ