سرویس سیاست اصولگرانیوز – روزنامه اصلاح‌طلب آرمان نوشت: دو كاندیدا بیش از همه در اردوگاه اصولگرایی برای جلوس بر كرسی ریاست‌جمهوری مطرح هستند. یكی جلیلی كه برخی آو را آینه تمام نمای احمدی‌نژاد می‌دانند و قالیباف كه شباهت‌های او با رئیس دولت‌های نهم و دهم اندك و شاید هیچ باشد. سعید جلیلی این روزها شرایطی مشابه احمدی‌نژاد در زمانی را دارد كه درصدد جلوس بر كرسی ریاست‌جمهوری بود، یعنی با نقد عملكرد دولت مستقر شعارهایی را مدنظر قرار داده و مطرح می‌كند كه بی‌شباهت به شعارهای رئیس‌جمهور نهم نیست. ارتباط این دو رئیس‌جمهور هم چندان بی‌شباهت با یكدیگر نیست و هر دو بر كلماتی تاكید دارند كه به زعم بسیاری چندان برای این روزهای جامعه ایرانی خوشایند نیست. نكته جالب اینجاست كه بخشی از حامیان احمدی‌نژاد چند زمانی است كه گرایش خود به حمایت از سعید جلیلی را اعلام كرده و قابل تامل است كه به شكل مرموزی حمایت خود از احمدی‌نژاد را رد می‌كنند. آنها حتی قائل به شناخته شدن به عنوان عضوی از اردوگاه اصولگرایی نیستند و تاكید دارند كه باید آنها را انقلابی نامید. این تاكید بر گرفته از آن موضوعاتی است كه از سوی جلیلی به آنها دیكته شده مانند اردیبهشت سال جاری كه جلیلی عنوان كرد: «با انقلاب دوگانه انقلابی و غیر انقلابی شكل گرفت و غیر انقلابی‌ها از هر چه رنگ و پسوند انقلاب داشته باشد هراس دارند.» جلیلی برای تبیین طیفی كه درصدد ایجاد‌آن بود اظهار داشت: انقلابی به دنبال از خودگذشتگی، روشنگری، غبارزدایی و تبیین اسلام ناب محمدی است و غیرانقلابی به دنبال تحریف اسلام و ترویج اسلام‌های بدلی است. عضو شورای راهبردی خارجی با بیان اینكه غیر انقلابی به دنبال تهی كردن اسلام از انقلاب و انقلاب از اسلام است، تاكید كرد: انقلابی به دنبال انقلاب اسلامی و اسلام انقلابی است. جلیلی در توصیف انقلابی‌ها گفت: انقلابی‌ها كسانی هستند كه كار متقن و محكم انجام می‌دهند. دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی كشورمان شهیدان چمران، احمدی‌روشن و مطلبی را، مصداق انقلابی‌بودن ذكر كرد و گفت: «تفاوت انقلابی با غیر انقلابی آنجاست كه انقلابی هزینه می‌دهد اما غیر انقلابی هزینه می‌كند. وی خاطرنشان كرد: ترور شخصیت‌های انقلابی در اول انقلاب و ترور شخصیت انقلابی‌ها در امروز، به خاطر ترس دشمن از منطق، كارآمدی و نفوذ آنهاست.» این روش جلیلی در سال ۸۴ تا ۹۲ از سوی احمدی‌نژاد دنبال شد چنانكه او هیچ‌گاه قائل به پیروزی خود از دل جریان اصولگرایی نشد و در كابینه خود هم چندان توجهی به آنها نداشت«ساده زیستی، معنویت گرایی، عدالت طلبی، استكبار ستیزی، خودباوری ملی، مردمی بودن و… همه و همه شعارهایی بودند كه در سفرهای استانی، هدفمندی یارانه‌ها، مسكن مهر، سیاست هسته‌ای و پیشرفت‌های علمی كشور احمدی‌نژاد سر می‌داد و آنچه جلیلی گفته بی‌شباهت به آن نیست.

پای جلیلی جای پای احمدی‌نژاد

سعیدجلیلی ظاهرا برای رسیدن به پاستور نیاز به آن دارد كه برخی ویژگی‌ها كه بواسطه آن شناخته می‌شد را فراموش كند مانند دیپلمات بودن! مرد هسته‌ای و نماد دیپلماسی دولت قبل هر چند در زمان مذاكرات‌ هر ازگاهی تمایل داشت درجمع منتقدین پرونده هسته‌ای به ایراد و نقد به نوع عملكرد مذاكره‌كنندگان بپردازد اما، چندان تمایل نداشت كه به عنوان منتقد برجام شناخته شود. آخرین انتقاد وی به مذاكرات هسته‌ای كه البته انتقادی جدی بود، درجریان به تصویب رسیدن توافق هسته‌ای دركمیسیون تخصصی برجام در مجلس صورت گرفت البته همین انتقادات منجرشد كه او به عنوان نماد مخالفت با برجام شناخته شود. سعید جلیلی دارای گفتمانی مخصوص به نگرش خود است. گفتمانی با توسل به ادبیات غیرسازشی در مذاكره با غرب، كه در طول مذاكرات هسته‌ای در دولت قبل نیز با همین ادبیات به مذاكره پرداخت و البته این روزها حتی بعد از تصویب «داماتو» درآمریكا كه مسئولان ایران آن را نقض سریع برجام می‌دانند، جلیلی درسكوتی دوباره در پرونده هسته‌ای و «داماتو» فرو رفت. این سكوت نشان می‌دهد كه ‌سعید جلیلی برای ساختن آینده سیاسی خود و نمایش آن برای جلب آرای بخش بزرگی از جامعه، دیگر حاضر نیست در زمین مین‌گذاری شده برجام توسط روحانی به بازی بپردازد. سعید‌جلیلی معتقد است روحانی یك مذاكره‌كننده تمام عیار است كه با توسل به تسلط ظریف به غشاهای مختلف دیپلماسی گوی ‌هرگونه مذاكره راحتی از انقلابیون دیپلماتیك می‌رباید. دكتر جلیلی اخیرا به نگرش متفاوتی روی آورده و اعلام كرده است: «نمی‌توان كشوری كه سالانه یك میلیون مسكن جدید نیاز دارد را بدون طرح رها كرد وی افزوده اگر تمدن دینی اجازه سلاح هسته‌ای نمی‌دهد و استفاده از انرژِی هسته‌ای را حق می‌داند، همان تمدن دینی است كه از یك سو الگوهای شهرسازی و مسكن را متعالی می‌سازد و از سوی دیگر اجازه نمی‌دهد خانواده‌ای ازحق مسكن محروم باشد. وی ادامه در ادامه تصریح كرد: طبق قانون اساسی مسكن حق مردم و كمك به تامین آن وظیفه دولت است. وی با بیان اینكه گران شدن مسكن از یك سو هزینه خانواده‌های بدون مسكن را افزایش می‌دهد و از دیگر سو فاصله آنها را با خانه‌دار شدن بیشتر می‌كند، افزود: زمانی كه مسكن با قیمت مناسب برای محرومان تولید می‌شود رشد اقتصادی و عدالت به صورت همزمان تامین می‌گردد. جلیلی خاطرنشان كرد: می‌توان به طرح‌های قبل ایراد داشت مشروط به آنكه طرح بهتری جانشین شود اما نمی‌توان كشوری را كه سالانه یك میلیون مسكن جدید نیاز دارد در خلأ و بدون طرح رها كرد». او درصدد است با تغییر ادبیات خود با تمسك به وعده‌هایی از جمله بهبود وضعیت مسكن مردم و همچنین ایجاد اشتغال و… رقابت احتمالی با روحانی را در زمین ضعف دولت روحانی ادامه دهد. او توان این را دارد كه با گفتمان عدالت محوی خود بتواند توده‌های نزدیك به محمود احمدی‌نژاد را به خود جلب كند و شاید به احمدی‌نژاد ثانی تبدیل شده و انتخابات ۹۶ به صحنه رقابت او با روحانی باشد!

جلیلی آب در هاون می‌كوبد

 داریوش قنبری فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره مواضع اخیرسعید جلیلی به«آرمان امروز»گفت: رفتارهای اخیرسعید جلیلی درتغییرحوزه گفتمانی خود از یك منتقد هسته‌ای به شعارهای مردم محورانه ازجمله لزوم توجه دولت به ساخت مسكن برای قشرهای آسیب‌پذیر جامعه؛ نشان می‌دهد كه وی تمایل زیادی دارد كه مجددا به رقیب روحانی در سال آینده تبدیل شود. سعید جلیلی احتمالا می‌خواهد با همین ادبیات خود را درمعرض رای مردم قرار دهد او تمایل دارد با ادبیات محمود احمدی‌نژاد با مردم گفت‌وگوكند زیرا معتقد است كه احمدی‌نژاد دارای پایگاه اجتماعی است كه با توسل به ادبیات او می‌توان آراء او را به نفع خود مصادره‌كرد. این درحالی است كه مردم عملكرد وی و محمود احمدی‌نژاد را در دولت قبل درمواجهه با رفتار غربی‌ها در پرونده هسته‌ای مشاهده كردند كه وی عملا نتوانست حتی یك گام پرونده هسته‌ای را پیش ببرد و در این مسیر شش قطع نامه بین‌المللی علیه ایران درنتیجه عملكرد وی به تصویب رسید. واقعیت این است كه جلیلی آب درهاون می‌كوبد و این میراث آنهاست كه دامن روحانی را گرفته مردم امروز درسایه فضای اعتدالی و به دور ازهیجانات گذشته به این درك رسیده‌اند كه جلیلی‌ها و عملكرد این افراد بحران‌های تو درتوی مختلفی را برای جامعه ایران به وجود می‌آورد. روحانی یك تفكر است وجلیلی نمی‌تواند با یك تفكر به مقابله بپردازد.

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ