سرویس اجتماعی اصولگرانیوز-در حالی که برخی متقاضیان مسکن‌ مهر دیروز مقابل ساختمان مرکزی بانک مرکزی تجمع کرده و خواستار افزایش سقف تسهیلات مسکن‌مهر شدند، برخی دیگر از متقاضیان این افزایش سقف را قبول ندارند و خواستار تحویل هر چه سریع‌تر واحدها و رفع نواقص و کمبودها در کنار اصلاح قیمت‌ها هستند.

در حالی که بالغ بر 200 نفر از متقاضیان مسکن‌مهر پردیس مقابل ساختمان بانک مرکزی تجمع کرده و خواستار افزایش سقف تسهیلات مسکن‌مهر از 30 میلیون به 40 میلیون تومان شدند، برخی متقاضیان مسکن‌مهر در تماس با فارس با اعتراض به این تجمع و نپذیرفتن این خواسته اعلام کردند: ما به هیچ روی زیر بار افزایش قیمت نمی‌رویم که بخواهیم درخواست افزایش سقف تسهیلات را هم داشته باشیم و اعتراض ما متقاضیان به مجموع آورده نقدی است.

بنا بر این گزارش، این اتفاق در حالی رخ داد که نزدیک به 3 ماه پیش و تنها چند روز پس از اعلام سهم آورده نقدی مردم برای تکمیل پروژه‌ها بیش از 500 نفر از متقاضیان مسکن‌مهر پردیس مقابل ساختمان وزارت راه‌وشهرسازی تجمع کردند و بیانیه 4 مهر را خواندند؛ بیانیه‌ای که باعث عقب‌نشینی مدیران و معاونان وزارت راه‌وشهرسازی از موضع خود و کاهش 7 تا 14 میلیونی آورده نقدی مردم شد. شنیده‌ها حاکی از آن است که متقاضیان درصدد برنامه‌ریزی برای تجمع مقابل دیوان عدالت اداری در هفته اول دی‌ماه برای کاهش 11 میلیونی هزینه خدمات زیربنایی و روبنایی از قیمت تمام‌شده ساخت واحدها هستند.

نتیجه مزخرف خواندن مسکن مهر

وزیر راه‌وشهرسازی از ابتدای ورودش به وزارت راه‌وشهرسازی تا توانسته به مسکن‌مهر تاخته است. آخوندی مسکن‌مهر را مزخرف، عامل تورم 40 درصدی و شلخته خوانده و از همینجا می‌توانیم علت تاخیر در اتمام مسکن‌مهر را متوجه شویم، چراکه متولی اصلی اصلا چنین طرحی را قبول ندارد!

برای اینکه بدانیم تیم جدید مدیریتی مسکن چقدر در ایجاد این بحران تاثیر داشته باید بدانیم با روی کار آمدن دولت یازدهم روند تزریق بودجه به مسکن تا حد بسیار زیادی کاهش یافت. افزایش تسهیلات مسکن‌مهر از 25 میلیون به 30 میلیون تومان در اوایل مردادماه سال 92 به تصویب دولت رسید و ابلاغ شد و از آنجا که بانک مسکن در دولت دهم گوش به فرمان وزارت راه‌وشهرسازی بود، بدون ابلاغ بانک مرکزی شروع به افزایش تسهیلات 30 میلیون‌ تومانی مسکن‌مهر کرد.

بنا بر این گزارش، با شروع به کار دولت یازدهم، ‌بانک مرکزی جلوی اقدامات بانک مسکن را گرفت و با افزایش تسهیلات از 25 میلیون تومان به 30 میلیون تومان مخالفت کرد تا اینکه با پیگیری‌ها و درخواست‌های مردم و وزارت راه‌وشهرسازی در دی‌ماه 93، بانک مرکزی با افزایش تسهیلات به 30 میلیون تومان بدون افزایش سقف کلی تسهیلات به مبلغ 50 هزار میلیارد تومان موافقت کرد.

در اواخر سال 93، بانک مسکن اعلام کرد تنها به 270 هزار واحد مسکونی مهر می‌تواند وام 30 میلیون تومانی پرداخت کند، به همین دلیل افزایش تسهیلات مسکن‌مهر به صورت قطره‌چکانی آغاز شد و تا اردیبهشت 94 ادامه داشت. با بروز مشکلات برای پروژه‌های مسکن‌مهر در شهریور سال 94 وزارت راه‌وشهرسازی موفق شد موافقت بانک مرکزی را برای افزایش سقف کلی تسهیلات مسکن‌مهر به مبلغ 55 هزار و 500 میلیارد تومان اخذ کند تا بتواند تسهیلات تمام واحدهای مسکن‌مهر را افزایش دهد.

حال باید گفت اگر بانک مرکزی در سال 92 با افزایش 5 میلیونی تسهیلات موافقت می‌کرد، قطعاً‌ پروژه‌های مسکن‌مهر در سال 93 به اتمام می‌رسید و در حال حاضر این پروژه‌ها نه مشمول افزایش قیمت ناشی از تورم و نه مشمول افزایش دستمزدها نمی‌شد.

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ